Mezinárodní konference statutárního města Ostrava
Téměř 3/4 evropské populace žije v městských oblastech, proto jsou města středobodem dnešních environmentálních a společenských výzev a řešení. Jak můžeme zajistit zdravé životní prostředí ve městech? To je otázka, kterou si klademe každý den.
Protože městské oblasti rostou rychleji, musíme uvažovat o městském plánování řídícím se hlediskem zdravého prostředí. Města mohou hrát významnou úlohu v oblasti veřejného zdraví a životní prostředí je jednou z priorit Strategického plánu města Ostravy, proto statutární město Ostrava pořádá tuto odbornou konferenci.
Ostrava plánuje svou budoucnost v rámci trvale udržitelného rozvoje a realizuje řadu aktivit a projektů, které budou mít pozitivní dopad na zdraví obyvatel v celé ostravské aglomeraci a současně město lépe připraví na dopady klimatických změn.
Na tomto setkání se v příspěvcích zahraničních účastníků zaměříme na téma udržitelná mobilita, kvalita ovzduší, adaptace na změnu klimatu, hospodaření se zdroji, inteligentní města a evropská zelená města. Prezentace by měly představit konkrétní způsoby, zkušenosti a dobré příklady, jak realizovat zdravé městské prostředí.
Konference „Životní prostředí a městské oblasti“ se uskuteční při příležitosti konání 6. ministerské konference Světové zdravotnické organizace s podtitulem „Životní prostředí a zdraví“, která proběhne ve dnech 13. až 15. června 2017 v Ostravě.
6. Ministerská konference Světové zdravotnické organizace s podtitulem „Životní prostředí a zdraví“
Tato akce globálního významu se uskuteční ve dnech 13. až 15. června v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Na konferenci přijede zhruba 600 účastníků z 53 zemí, představitelé mezinárodních a nevládních organizací a zástupci médií. Mezi hosty bude až 40 ministrů zdravotnictví a životního prostředí, náměstků ministrů a státních tajemníků členských zemí Evropského regionu WHO.
V předchozích letech se konference konala pouze jedenkrát v zemi východní a střední Evropy, a to v Budapešti v roce 2004. Ostrava je historicky třetím nehlavním městem, které konferenci bude hostit, po Frankfurtu v roce 1989 a Parmě v roce 2010.
Jednacím jazykem je angličtina. Tlumočení prezentací a dotazů do českého jazyka a naopak je zajištěno.
Statutární město Ostrava/Česká republika
Město Lujbljana/Slovinsko
Město Lujbljana/Slovinsko
Město Bielsko-Biala/Polsko
The Dutch Research Institute For Transitions, Rotterdam/Nizozemí
Urban Governance Innovation, Fraunhofer IAO, Stuttgart/Německo
Moderátor, BeePartner a.s./Ostrava/Česká republika
Úterý, 13. 6. 2017
Hlavní projekty realizované městem Bielsko-Biała na ochranu klimatu, včetně boje proti změně klimatu. Zbigniew Michniowski bude mluvit o komunálním hospodaření s energiemi, spolupráci s evropským sdružením „Energy Cities“ (na projektech se zapojením občanů jako např. ENGAGE, EURONET50/50, “Bielsko-Biała chrání klima“ a další), Evropské ceně pro veřejný sektor (EPSA) 2013 a účasti zástupců města na mezinárodních, národních a oblastních konferencích a seminářích (jako posluchači a přednášející).
— Zbigniew MichniowskiMěsta nabízí účinný prostor pro rozhodné zásahy na místní úrovni v oblasti řešení změny klimatu, zejména pokud jde o politická a společenská opatření. Pracovníci magistrátu jsou však konfrontováni s omezeními politických nástrojů, které mají k dispozici, a které se ukazují jako nedostatečné pro vypořádání se se složitostí objevujících se výzev. Řada hráčů v různých sférách a s různým dosahem se zároveň běžně zabývá věcmi, které mohou přispět k udržitelné budoucnosti jejich města se zajištěním odolnosti vůči změnám klimatu. Otázkou je, jak tyto dvě strany spojit; jak se oprostit od starých způsobů správy a řízení a začít využívat tyto možnosti.
Ve snaze pomoci pracovníkům magistrátu potýkajícím se s těmito problémy výzkumný ústav DRIFT na Erasmově univerzitě v Rotterdamu vyvinul metodu managementu přechodu, jejímž uplatňováním magistráty vytvářejí příležitosti využívat transformační potenciál občanů, podniků, institucí a dalších organizací. Zapojeným agentům změny je poskytnut prostor a příležitost uvažovat a pracovat mimo obvyklý rámec a jsou stimulováni k aktivnímu naplňování ambicí udržitelného města.
Chris Roorda (hlavní poradce DRIFTu) ve své prezentaci popisuje perspektivu transformací a umožňuje lépe pochopit dynamiku změny a udělat si lepší představu o tom, jak ovlivňovat a urychlovat změnu v městském kontextu. Bude to ilustrovat inovativními příklady z oblasti hospodaření s energiemi, mobility a přizpůsobování změně klimatu ve městech na celém světě.
Fraunhoferův Institut již desítky let prosazuje inovace jako největší výzkumný ústav v Evropě. Je také jedním z klíčových hráčů na poli iniciativ Smart Cities (neboli Chytrá města). Městské čtvrti vzhledem ke svému rozsahu poskytují velmi vhodný prostor pro zavádění nových koncepcí a záměrů orientovaných na hmatatelný rozvoj města, do něhož jsou zapojeni jeho obyvatelé. Fraunhoferův institut se proto angažuje v mnoha zajímavých projektech rozvoje městských čtvrtí. Některé z nich (Strijp-S, ZVE a Innovation Corridor) přestaví Petr Suška v této prezentaci.
— Petr SuškaOstrava plánuje svou budoucnost v rámci trvale udržitelného rozvoje a realizuje řadu aktivit a projektů, které budou mít pozitivní dopad na zdraví obyvatel v celé ostravské aglomeraci a současně město lépe připraví na dopady klimatických změn.
Prioritami města jsou revitalizace veřejných prostranství a brownfields, moderní městská doprava a dostupnost, kvalita a hospodaření s vodou.
Ostrava vyhlašuje svou kandidaturu v soutěži European Green Capital 2020. Chce se porovnat s dalšími úspěšnými evropskými městy a současně ukázat své odhodlání zlepšovat kvalitu životního prostředí.
Lublaň získala v roce 2014 prestižní titul „Evropské zelené město 2016“. Udílení tohoto ocenění je iniciativa Evropské komise. Tento titul je udělován městu, které dosáhlo nejvyšších environmentálních standardů a snaží se naplňovat ambiciózní cíle v rámci dalšího zlepšování ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje.
Město Lublaň provedlo významnou transformaci v oblasti udržitelného rozvoje, které bylo dosaženo v různých sférách, jakými jsou například vytváření pěších zón v centru města, hospodaření s odpadem, přeměna brownfieldů a ochrana a zachovávání zelené identity města. Město Lublaň nadále půjde svou „zelenou cestou“, aby tak zvyšovalo kvalitu života svých obyvatel a života příštích generací v tomto městě.
Prezentace se zabývá úspěchy dosaženými Lublaní v oblasti udržitelné mobility od roku 2007. Matic Sopotnic představí všechny velké projekty města Lublaně, uvede situaci před transformací a vysvětlí jak všeho dosáhli. Lublaň provedla obrovskou změnu na poli mobility a ta byla jedním z hlavních důvodů, proč město získalo titul Evropské zelené město 2016.
— Matic Sopotnic
Událost již proběhla.