Celostátní konference věnovaná otázkám kvality ve výtvarné edukaci.
Místo konání: Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Dukelská 9, České Budějovice
Termín konání: 21. – 22. 9. 2017
Česká sekce INSEA a katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích si Vás dovolují pozvat na konferenci s názvem Kritéria kvality ve výtvarné výchově.
Konference se uskuteční u příležitosti 50. výročí založení Československého komitétu INSEA a jejím tématem je kvalita výtvarné edukace. Záštitu nad konferencí laskavě převzala Česká komise pro UNESCO a děkan PF JU Mgr. Michal Vančura, Ph.D.
Dnes je zcela běžné uvažovat o kvalitě potravin, výrobků a služeb, o kvalitě ovzduší či kvalitě ekonomiky, existuje quality management (řízení kvality) a v mnoha oborech se ustálily respektované kvalitativní standardy. Přestože ani v oblasti vzdělávání není diskuse o kvalitě žádnou novinkou (téma se diskutuje na konferencích, byly publikovány mnohé odborné studie a v návaznosti na rámcové vzdělávací programy vznikly standardy stanovující minimální cílové požadavky na vzdělávání, jakási minima kvality), v rámci výtvarné výchovy toto důležité téma nebylo dosud šířeji diskutováno. Výtvarná výchova nemůže nadále stát mimo tuto diskusi – ať již uvažování o kvalitě vztahujeme k oborovému diskurzu, k aktérům výtvarné edukace nebo k výtvarné výchově na různých stupních vzdělávacího systému a ke kurikulárnímu rámci jako činiteli ustavujícímu kritéria kvality.
Konference si klade za cíl otevřít diskusi o kvalitě ve výtvarné výchově a o jejích kritériích a zároveň připomíná 50. výročí založení Československého komitétu INSEA. Nabízí tak připomínku toho, že náš obor během své bohaté historie prošel různými proměnami vnímání toho, co je ve výtvarné edukaci kvalitou a oč je třeba usilovat. Diskusi na zvolené téma považujeme za důležitou v každé době a každá doba tuto otázku po svém řeší – mimo jiné proto, že teprve rámcová shoda výtvarně-pedagogické komunity na kvalitativních kritériích výtvarné edukace může zakládat zvyšování kvality v praxi a další rozvoj našeho oboru. V rámci něj obvykle sdílíme názor, že kvalita didaktického diskurzu je – oproti jiným oborům – poměrně vysoká, zatímco praxe vykazuje kvalitativní výkyvy. Nepochybně přitom existují v teorii i praxi četná pojetí kvality, ať již implicitní, anebo explicitní, vyjádřená a sdílená např. v rámci různých výtvarných přehlídek nebo komisí.
Situaci v našem oboru komplikuje nesnadná měřitelnost kvality – nelze ji totiž ztotožnit ani s testovatelnou znalostí, ani s nekontextuálně posuzovanými výsledky výtvarné činnosti žáků. Přestože jde o složitý problém, k diskusi se nabízí otázka, jaké kvality mají vykazovat vlivní aktéři výtvarné výchovy (tedy učitelé, metodici, uchazeči o studium učitelství, vzdělavatelé učitelů) a jaká jsou vlastně kritéria kvality výtvarné edukace, resp. výtvarných úloh. Jaké parametry má mít vyučovací jednotka výtvarné výchovy, aby mohla být považována za kvalitní? Co považujeme za kvalitní výstup výtvarné edukace? Od jakých referenčních rámců se má kvalita vlastně odvozovat? Je kurikulum dostatečně funkčním rámcem kritérií kvality? Mají být kvalitativní kritéria v našem oboru explicitně formulována, nebo mají zůstat na rovině učitelova vlastního pojetí kvality?
Věříme, že plánovaná konference přinese na tyto a další související otázky zajímavé odpovědi. Vítáme proto příspěvky všech zájemců z řad učitelů, studentů a odborníků.
Konferenční jednání bude členěno do těchto sekcí:
(kvalita edukace z hlediska cílů a obsahu výtvarných úloh a projektů, kvalita metod a forem výtvarné edukace, kvalita materiálních podmínek a didaktických prostředků, formulace sdílených kritérií kvality úloh předkládaných žákům, kvalita pedagogické komunikace ve výtvarné výchově, kvalita výsledků a efektů edukace);
Detailní program najdete níže v odkazu ŘEČNÍCI - SEKCE A.
(problém kvality učitelského vzdělávání v oboru výtvarná výchova, další vzdělávání výtvarných pedagogů ve světle nových poznatků a podnětů v oboru, problém vztahů a poměru pedagogické a výtvarně umělecké přípravy, problém kvality uchazečů o studium pedagogických fakult, absolventů učitelských oborů a kvality pedagogů a pedagogických kolektivů jako klíčových činitelů kvality výtvarné výchovy);
Detailní program najdete níže v odkazu ŘEČNÍCI - SEKCE B.
(problém kvality teorie, pojmového aparátu a výzkumu ve výtvarné výchově jako nástroje zkvalitňování praxe, kurikulum a standardy jako referenční rámce kvality, umění a výzvy doby jako zdroj možných kritérií kvality);
Detailní program najdete níže v odkazu ŘEČNÍCI - SEKCE C.
Detailní program najdete níže v odkazu POSTEROVÁ SEKCE.
Organizační výbor konference
Předseda organizačního výboru: PhDr. Aleš Pospíšil, Ph.D. (KVV PF JU, ČS INSEA)
Členové organizačního výboru: Jana Jiroutová, M. Phil. (KVV PedF UP, ČS INSEA), Mgr. Karin Militká (GASK, KVV PedF UP, ČS INSEA), Mgr. Karel Řepa, Ph.D. (KVV PF JU, ČS INSEA), doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D. (KVV PedF UP, ČS INSEA), doc. Lenka Vilhelmová, ak. mal. (KVV PF JU, ČS INSEA), Mgr. Václava Zamazalová (ZUŠ Dačice, ČS INSEA), PhDr. Iva Žlábková, Ph.D. (KPE PF JU)
Moderuje: Mgr. Karel Řepa, Ph.D.
• Mgr. Anna Tauberová: Tvůrčí proces ve výuce výtvarné výchovy.
• Mgr. Miloš Makovský: Role tištěných didaktických materiálů v profesním společenství učitelů VV.
• Lenka Marxová: Kvalita vyučovací praxe - alternativní výstavní prostor jako námět soudobé výuky.
• Mgr. Jakub Konečný: Mohou být počítačové hry kvalitním inspiračním zdrojem při výuce výtvarné výchovy?
• Natalia Pater-ejgierd, Ph.D.: Ebook as a tool for art education.
15:00-15:15 přestávka v sekci A
• Mgr. Jana Ovčáčková: Absence hry ve výtvarné výchově.
• Monika Plíhalová: Humor jako nástroj kvalitní výuky.
• Eliška Pýchová: KROUŽEK - pravidelný zájmový útvar pro děti na prvním stupni ZŠ v Centru současného umění DOX.
• Mgr. Karel Řepa, Ph.D.: „Instantní výtvarka“. Ke kvalitě současné praxe výtvarné výchovy na prvním stupni ZŠ.
Moderuje: PhDr. Aleš Pospíšil, Ph.D.
• PhDr. Aleš Pospíšil, Ph.D.: Obrat vnímání kvality výtvarného vzdělávání pedagogů v počátcích konstituování oboru VV.
• dr. Monika Nęcka, Ph.D.: The art teachers capacity towards artistic education.
• PaedDr. Renáta Pondelíková, Ph.D.: Kompetencie učiteľa výtvarnej výchovy a ich uplatnenie v edukačnom procese.
• Mgr. Magdalena Novotná, Ph.D.: Čeho si všímají studenti učitelství na videonahrávce hodiny výtvarné výchovy?
• Mgr., MgA. Petra Vichrová: Výtvarné studium skutečnosti jako kvalitativní součást kompetenčního rámce výtvarného pedagoga.
15:00-15:15 přestávka v sekci B
• Mgr. art. Ondřej Moučka: Kresba jako koncept, proces, výraz.
• Mgr. et. Mgr. Silvie Novotná: Vývoj a kvalita výuky keramiky v rámci vysokoškolského vzdělávání.
• dr. Věra Vejsová, ak. mal.: Nabývání a pozbývání výtvarných kvalit specifických materiálů v prostorové tvorbě v rámci přípravy budoucích výtvarných pedagogů.
• doc. Lenka Vilhelmová, ak. mal.: Labyrint ve výtvarném pojetí žáků, studentů, pedagogů – umělců v rámci zásmuckého workshopu v roce 2017.
• Mgr. Zuzana Duchková: Haptické modely pro osoby se zrakovým a tělesným postižením. Možnosti využití kvalifikačních prací z oboru výtvarná tvorba při prezentaci architektonických památek.
Moderuje: doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.
• doc. Mgr. Petra Šobáňová, Ph.D.: Kvalita ve vzdělávání jako téma současné (výtvarné) pedagogiky.
• MgA. Petr Brožka, Ph.D.: Limity inspiračních zdrojů ve výtvarné výchově.
• dr. hab. Alicja Panasiewicz: A multidisciplinary studies programm linking arts and design.
• Mgr. Katarína Přikrylová, Ph.D.: Ekvivalenty didaktických pojmů v ekonomii.
• Mgr. Miloš Štofko, Ph.D.: Ako, akým spôsobom to vytvoriť?
15:00-15:15 přestávka v sekci C
• Mgr. Hana Svobodová: Komunikační aspekty konceptuálního umění. Současné umění jako sociální produkt společnosti a světa.
• doc. PhDr. Jaroslav Vančát, Ph.D.: Analýza uměleckého výtvarného procesu pro výtvarnou výchovu.
• doc. Mgr. Kateřina Dytrtová, Ph.D.: Umění, věda a kvalita.
• Mgr. Irena Paroubková: Výtvarná výchova a kritická reflexe společenských témat. Fokus rasismus.
• Mgr. Monika Dokoupilová: Výtvarná výchova jako významný podpůrný prvek metody objektového vyučování.
• Mgr. art. Emília Rigová, ArtD.: Postkonceptuálne tendencie ako aktivizačná a motivačná stratégia výtvarnej edukácie.
• Mgr. Jitka Nosková: Osobnostní rozvoj žáka ve výtvarné výchově.
• PhDr. Iva Žlábková, Ph.D.; PhDr. Michal Filip, Ph.D.: Hodnocení kvality fenoménu kreativity ve výtvarné výchově.
• Barbora Přehnilová: "Kudy chodím, vidím..."
• Mgr. Kateřina Tomešková, Ph.D.: Pokusné ověřování „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol“ na start!
Plenární přednáška
Kvalita na základě mezinárodního srovnání
Studie se zabývá možnostmi a metodologickými nástroji soudobé srovnávací výtvarné pedagogiky ve smyslu vědní disciplíny, jejím rámcem a přístupy (srovnávací pedagogika a přístupy sociologie, psychologie a etnologie; přístup empirický, interkulturní, interdisciplinární; srovnávací pedagogika a výzkum kvantitativní, kvalitativní). Dále pak je text věnován vymezení předpokladů srovnání (ekvivalentní jevy, volba společných kritérií či kategorií a metod srovnání, znalost mezinárodních standardů, zohlednění specifických rysů vzdělávacích systémů, kontextu interpretace výzkumných nálezů, oborové tradice, jazyka a myšlení). Zvláštní pozornost je věnována současným evropským cílům uměleckého vzdělávání a vizuální gramotnosti.
Příspěvek je doplněn ilustrativní empirickou sondou, jejíž cílem bylo ověřit v rámci výuky výtvarné výchovy na českých gymnáziích mezinárodní nástroj srovnání a evaluace Common European Framework of Reference in Visual Literacy (2016) a zároveň identifikovat, vyhodnotit a popsat kvality profesních kompetencí učitelů v české školní praxi.
Plenární přednáška
Posudzovanie kreativity vo výtvarnom prejave žiakov na základnej škole
Tvorivosť vnímame ako významnú a kvalitatívnu zmenu vo vzťahu subjekt a objekt. Prispôsobenie sa novým situáciám, ktoré sú postavené pred subjekt ako stanovený problém. Pojem výtvarná tvorivosť v sebe zahŕňa poznatky, zručnosti a vedomosti o umení, technikách a spracovaní námetov. Obsahuje proces činnosti, ktorý vedie k nestereotypnému výsledku, kde je dôležitá nápaditosť a sebavyjadrenie. Nejde teda o tlmočenie videnej reality, ale do prepisu reality vniesť vlastný pohľad a originálne vyjadrenie samého seba. Rodí sa tak vlastná predstava nie len samého seba, ale aj sveta a reality v ňom. Výsledky výskumu poukazujú na problémové oblasti v edukačnej realite s posudzovaním kreativity vo výtvarnej výchove na základnej škole.
Plenární přednáška
O umění a kráse
Po staletí si lidé lámou hlavu s tím, co vlastně rozumíme krásou. Po neúspěšných pokusech s teoretickou estetikou v 19. století jako kdyby se všichni dohodli, že se umění bez krásy obejde a začali místo toho umělecká díla hodnotit jako originální, zajímavá a podobně. S tím souvisí svůdná představa, že tyto podivuhodné vlastnosti vnáší do uměleckého díla divák, že je vlastně teprve sám dotváří a podobně. Na tyto otázky nemám pochopitelně odpověď, rád bych ale přece jen podpořil klasické přesvědčení, že o kráse se sice obtížně mluví, přesto že se umění bez ní neobejde, že krása jaksi září z krásných věcí a člověk že ji přijímá jako déšť po dlouhém suchu.
Čtvrtek, 21. 9. 2017
individuální
Společenský večer s křtem nově vydané publikace Česká sekce INSEA 1967–2017 a vernisáž výstavy „50“ kolektivu autorů z kateder VV/VK ČR (Stanislav Poláček ZU Plzeň, Jitka Géringová UJEP Ústí nad Labem, Vladimír Havlík UP Olomouc, Petra Vargová UK Praha, Zuzana Hromadová UHK Hradec Králové, Lenka Vilhelmová JU České Budějovice) v galerijních prostorách KVV PF JU.
Pátek, 22. 9. 2017
Vybrané grafické techniky vhodné k aplikaci ve výuce výtvarné výchovy na 2. stupni ZŠ (základní techniky, experimentace a materiály).
— doc. Lenka Vilhelmová, ak. mal.Účast je možné vykázat v rámci programu Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (konference je akreditována MŠMT). Zájemci o získání certifikátu DVPP mohou tuto skute… více
Událost již proběhla.
Účast je možné vykázat v rámci programu Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (konference je akreditována MŠMT). Zájemci o získání certifikátu DVPP mohou tuto skute… více
Událost již proběhla.
Pokud budete potřebovat vystavit fakturu na svého zaměstnavatele, stačí poslat požadavek s fakturačními údaji na e-mail insea@post.cz. Jinak budou faktury vystavovány aut… více
Událost již proběhla.
Účast je možné vykázat v rámci programu Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (konference je akreditována MŠMT). Zájemci o získání certifikátu DVPP mohou tuto skute… více
Událost již proběhla.