Ostravský Perplex: vol. 1

Nejrychlejší večer ve skautské historii

Pátek, 17. 2. 2017  17:50

Ostravský Perplex: vol. 1

První Perplex v Ostravě! 

Roverské ostravské večery pořádají pod záštitou Junáka - českého skauta, okres Ostrava-město, z. s. inspirační večer formou Perplex. Naším cílem je oslovit vedoucí oddílů, rovery a další činovníky a nabídnout jim prostor pro vzájemné setkání, nalezení inspirace a možnost vkročit do neznámých končin.

Příspěvky řečníků jsou pestré a jistě se najde něco pro každého. Témata jsou volena tak, aby přímo souvisela s výchovou mladých lidí, nabízela praktické zkušenosti a know-how, ukázala současné trendy, nebo Vás jinak inspirovala.

Formát večera

Prezentace vychází z konceptu „Pecha Kucha Night“. Každý z mluvčích hovoří v limitovaném čase za podpory automaticky časované projekce. Tento koncept pochází z Japonska a a brzy si získal oblibu po celém světě. Formát prezentace je výjimečný svou stručností, nábojem a spontaneitou.

Na prezentaci má každý mluvčí celkem 8 minut a 20 vteřin (25 obrázků x 20 vteřin). Prezentace se posouvá automaticky, nelze ji urychlit či pozdržet. Součástí večera je přestávka s občerstvením a prostor pro neformální rozhovor se skautskými přáteli.


25 slidů x 20 vteřin x 10 témat + přestávka = přes 2 hodiny skvělé zábavy.

Více na: http://perplex.skauting.cz/ nebo https://www.facebook.com/events/146517685824894/

/// Brzy zde přidáme další informace, zejména o dalších přednášejících.

Řečníci

Anna Bělková - Klea [Obrok 2017]

Téma: Nepropagujme jen obrok

O řečníkovi:
Maniak, co se sociálních sítí, focení a barviček týče. Obroku dělá komunikaci a když má zrovna volnou chvilku, ráda se věnuje filmu, kavárnám a běhání. Klea je z Brna, letos maturuje na gymplu a jednou by chtěla navštívit všechny státy světa. Nedá dopustit na svoje kamarády a když chytne záchvat smíchu, půl hodiny s ní není řeč.

Jakub Lucký - Jáma [Gemini]

Téma: Co s fauly, když nám to nepíská rozhodčí?

O řečníkovi:
- Redaktor zahraniční redakce Českého rozhlasu
- Šéfinstruktor vůdcovského lesního kurzu Gemini Castor
- Doktorand mediálních studií na FSV UK

Lucie Buchwaldková [PATRIOTI MSK, Z. S.]

Téma: A máme se tady krásně!

O přednášejícím:
- projektová manažerka, Patrioti MSK

Monika Horsáková [PANT, o.s.]

Téma: Proč nahlížet na témata nedávné historie?

O řečníkovi:
- členka rady občanského sdružení PANT
- Dokumentaristka a publicistka, vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby Slezské univerzity
- dramaturgyně diskusních scén na Colours of Ostrava.
- Doktorandka oboru Moderní evropské dějiny na Ústavu středoevropských studií Slezské univerzity.

Ondra Stejskal [Skauti na Zemi]

Téma: Učíme dobro dělat dobře

O řečníkovi:
- člen týmu projektu Skauti na Zemi
- aktivní skaut

Rostislav Fojtik - Natan [ČK & VK NaBOSSo]

Téma: Moderní a tradiční oddíl

O řečníkovi:
- Odborný asistent na katedře informatiky a počítačů na Ostravské univerzitě.
- V roce 1981 založil chlapecký oddíl Modrý šíp, na jehož vedení se podílí doposud.
- Několik let pracoval jako výchovný zpravodaj ORJ Ostrava.
- Člen týmu Nabosso pro čekatelské a vůdcovské kurzy.
- Nadšený sportovec :)

Roverské ostravské večery [ORJ Ostrava]

Téma: Slavíme!

O řečníkovi:
- skautská parta, které v Ostravě něco chybělo. Vzniklo z toho doposud 12 akcí, 12 měsíců činnosti a velký rozjetý projekt... Vítejte na akci ROVu!

Tereza Tkáčová - Skoky [RK Červ]

Téma: Rádce – základ oddílu

O řečníkovi:
- instruktorka na RK Červ
- instruktorka zážitkového R&R kurzu Fons Slovensko
- vůdkyně skautského oddílu v Kozlovicích

Jakub hrubý - Jemnej [Junák - Český Dream job, z.s

Téma: Nemusíš být vůdce!

O řečníkovi:
- redaktor časopisu Roverský kmen,
- vůdce roverského kmene Baobab Luže,
- svého času vůdce 3. chlapeckého oddílu a okresní roverský zpravodaj pro Chrudim

Martin Bobek [Toastmasters Ostrava]

Téma: Umění prezentovat

O řečníkovi:
- dlouholetý člen řečnického klubu Toastmastets Ostrava
- několik let pracoval v Británii jako programátor
- autor knih Británie v útržcích novin a Čtyři roky v zemi nad Temží
- více na http://www.martinbobek.cz

Rozmanité výstupy

Témata jsme se snažili volit tak, aby reflektovala potřeby ostravských oddílů, inspirovala rovery a činovníky a nabídla jim i jejich oddílům zajímavé projekty a idee k zamyšlení. Ke zvoleným tématům jsme přizvali zkušené a odzkoušené skautské vůdce a i jiné osobnosti představující další projekty, myšlenky a organizace společenského života. Naší snahou bylo pozvat zajímavé hosty z dalekých končin naši republiky, ale také dbát na to, aby půlka z nich pocházelo z našeho krásného kraje. Celkem Vás čeká 10 témat, každé po 20vteřinách x 25slidech. Pokud některá témata a řečnící nejsou zveřejněni, brzy to napravíme.

Pátek, 17. 2. 2017

Moderní a tradiční oddíl
18:00 20:00

Letos tomu bude sto deset let, co Robert Baden Powell společně s dvaceti chlapci uspořádal první skautský tábor. Za tu dobu se svět velmi dramaticky změnil. Neustále nás obklopuje moderní technika, technologie se vyvíjejí obrovskou rychlostí, mění se sociální vazby, před lidmi se otevírají nové možnosti. Reaguje na tyto změny naše skautské hnutí dostatečně? Nejsme s našimi tradičními metodami pro smích? Jsme dostatečně moderní? A určitě chápeme, co je moderní a co jen modní? Jsou všechny modernizace ku prospěchu nebo nám napak škodí? A jak vlastně by měl vypadat skautský oddíl v současné době?

— Rostislav Fojtik - Natan [ČK & VK NaBOSSo]
Učíme dobro dělat dobře
18:00 20:00

Co lepšího může být než akce s lokálním dopadem a globálním přesahem, kterou sami naplánují naše děti? Skautský dobrý skutek může být prostorem pro pomoc druhým a uvědoměním si našich skautských povinností. Zároveň také prostorem pro předávání nových informací lidem v našem okolí a hlavně prostorem pro výchovu k angažovanému a odpovědnému životu našich členů.

— Ondra Stejskal [Skauti na Zemi]
Proč nahlížet na témata nedávné historie?
18:00 20:00

Říká se, že historii nelze změnit, ale lze se z ní poučit. Je to pravda? Ostravský spolek PANT je o tom přesvědčen. I proto provozuje vzdělávací portál Moderní dějiny, který dnes patří mezi nevyúživanější zdroje učitelů dějepisu i studentů, pořádá workshopy a konference pro učitele i studenty, organizuje soutěže zaměřené na soudobou historii či orální historii, vydává knihy a natáčí dokumenty. Nad tím, proč je historie bitevním polem současnosti, se zamyslí dokumentaristka a členka spolku PANT Monika Horsáková.

— Monika Horsáková [PANT, o.s.]
Rádce základ oddílu
18:00 20:00

Vychovat si samostatné rádce je nutnosti každé skautské družiny.Ne na nadarmo se říká, že rádce je základní kámen oddílu. Jak si takového rádce vychovat a udržet? Jak můžeme motivovat rádce v jejich činnosti a co jim můžeme nabídnout? Co můžeme chtít po rádci a co ne? To vše mnoho dalšího v řeči "Rádce základ oddílu".

— Tereza Tkáčová - Skoky [RK Červ]
A máme se tady krásně!
18:00 20:00

V zahraničí není tráva zelenější. Je jenom jiná, s jinými podmínkami a problémy.V Ostravě máme mnohdy vyšší životní úroveň než v Praze. V současnosti většina firem v Moravskoslezském kraji má problém sehnat kvalitní zaměstnance. Tak proč odsud utíkat? Moravskoslezský kraj je skvělé místo pro život. Jsme Patrioti MSK a zlepšujeme image kraje prostřednictvím velkých inspirativních a networkingových Setkání.

— Lucie Buchwaldková [PATRIOTI MSK, Z. S.]
Slavíme!
18:00 20:00

V pátek 17. února slavíme první narozeniny.

A jak jinak,než inspirativním večerem formou Perplexu! Bouchněte šampáňo s námi a držte nám palce při realizaci jednoho bláznivého vánočního snu.

— Roverské ostravské večery [ORJ Ostrava]
Nepropagujme jen obrok
18:00 20:00

Jak dát veřejnosti vědět o skautské akci či oddíle? Patří skauti na instagram? Jak sehnat na internetu peníze na skautskou činnost? Klea z týmu Obroku 2017 se s vámi podělí o svoje tipy a zkušenosti, co se skautů online týče. A zkusí vás taky trochu nalákat na Obrok a roverskou činnost celkově. :)

— Anna Bělková - Klea [Obrok 2017]
Umění prezentovat
18:00 20:00

Umění přesvědčivě prezentovat a zaujmout posluchače je schopnost, kterou se lze naučit. Proč je prezentování důležitou dovedností a kde se na ní dá zapracovat?

— Martin Bobek [Toastmasters Ostrava]
Nemusíš být vůdce!
18:00 20:00

Co by mělo být skautskou náplní mladého, začínajícího rovera? Poklidný roverský kmenový život? Rádcování? Objíždění skautských akcí? Nebo snad kurzů? Sebevýchova k vedení oddílu? Všechny tyhle možnosti přichází v úvahu a žádná z nich není špatně nebo vyloženě špatně. Pojďme si ukázat po kolika cestách se může vydat každý z nás, když si dá práci s hledáním toho, co ho baví.

— Jakub hrubý - Jemnej [Junák - Český Dream job, z.s]
Co s fauly, když nám to nepíská rozhodčí?
18:00 20:00

S argumentačními fauly se potkáváme poměrně často. Používají je politici, lidé v našem okolí a občas (třeba jen nevědomky) i my sami. Dokážeme je poznat, když nám je někdo říká, odhalit je, když je sami říkáme a bránit se před nimi? Uděláme si rychlou přehlídku těch nejčastějších a nejzajímavějších.

— Jakub Lucký - Jáma [Gemini]

Chceš se zúčastnit? Zarezervuj si lístek!

Čekáme velký zájem a prostory jsou omezeny cca 90 místy. Chcete-li se na náš první a s láskou chystaný Perplex podívat a potkat se se starými skautskými přáteli, neotálejte s rezervací a platbou Vašich lístků. Je možné vybrat si standardní vstupné, nebo nás (Roverské ostravské večery) podpořit a vybrat si vstupné dárcovské. Ať zvolíš cokoli, rezervaci je nutné uhradit do 5 pracovních dní, jinak Tvé lístky nabídneme dalším zájemccům.

Ostravský Perplex vol. 1 (17.2.2017)

Nutno zaplatit do 5 pracovních dní. Informace o platbě Ti po registraci zašleme na email. Platbu považujeme za přijatou okamžikem připsání částky na náš účet, doporučujem… více

Událost již proběhla.

Ostravský Perplex vol. 1 (17.2.2017) - dárcovská vstupenka

Sympatizuješ s činností Roverských ostravských večerů? Jsme nezisková platforma, máme omezené finanční zdroje a mezi naše největší vdaje patří pronájem prostor, cestovné … více

Událost již proběhla.

Organizátoři

Partneři

Mediální partneři

Podporovatelé

Kontakt

Místo konání:

Čs. legií 1222/22

Československých legií 1222
702 00 Ostrava

Pořadatel